THY ETERNAL SUMMER – Who Played What?

We hope you enjoyed our return to the open-air.

Here’s a list of all the plays used and our fabulous actors. Thank you once again for all your support, and we’ll see you again soon!

Conceived & Directed by Matt Pinches

ACTORS – CHARACTERS (Plays) – for actor biographies, scroll down

Section 1 – Racks Close

Noel White – Hamlet

Matt Pinches – Benedick (Much Ado)

Johanne Murdock – Beatrice (Much Ado), Sonnet 17

Robert Maskell – Quince (Dream), Duke Senior (As You Like It)

Chris Porter – Bottom (Dream), Antipholus (The Comedy of Errors)

Nathan Ives-Mioba – Flute (Dream), Jaques (As You Like It)

 

Section 2 – Castle Cliffe Gardens

Chris Porter – Antipholus (The Comedy of Errors)

James Sheldon – Dromio (The Comedy of Errors), Lorenzo (The Merchant of Venice), Sonnet 87, Demetrius (Dream), Claudio (Much Ado)

Paula James – Sigh No More (song), Jessica (The Merchant of Venice), Helena (Dream), Leonato (Much Ado)

Matt Pinches – Benedick (Much Ado)

Johanne Murdock – Beatrice (Much Ado)

 

Section 3 – The Bandstand

Natasha Rickman – Sonnet 50, Portia (The Merchant of Venice), Princess Katherine (Henry V), Rosaline (Love’s Labour’s Lost)

Rosalind Blessed – Nerissa (The Merchant of Venice), Alice (Henry V), Sonnet 25, Prospero (The Tempest)

Gavin Fowler – Sonnet 18, King Henry (Henry V), Berowne (Love’s Labour’s Lost), Prospero (The Tempest)

Company – Puck (Dream)

 

Actor Biographies

Noel White

For GSC: Romeo & Juliet, The Legend of King Arthur, Julius Caesar, King Lear, Macbeth, Hamlet

Trained: Guildhall School of Music & Drama (Gold Medal Winner).

Theatre: The Tempest, The Merchant of Venice (Actors from the London Stage); Towards Zero, The Unexpected Guest, Spider’s Web, The Hollow (Sonning); Robin Hood, Merlin, The Gift, Of Mice & Men, Jason & The Argonauts (Dukes, Lancaster); The Merchant of Venice (AFTLS); Grimm Tales (Keswick); Far From The Madding Crowd (ETT); A Christmas Carol, Measure For Measure, As You Like It (Creation); The Ladykillers, The Comedy of Errors, Richard IV, Twelfth Night, As You Like It (Northcott, Exeter); Bedroom Farce (Torch); Outside Edge (New Vic, Stoke); Harvest (Southwark Playhouse); The Dark Side, Great Expectations (Tours); Romeo and Juliet, King Lear (Orange Tree).

TV: Holby City, Empathy, Second Sight, Oscar Charlie, Other People’s Children, Viking, Hope & Glory, Casualty (BBC); Where The Heart Is, Crossroads, Footballer’s Wives, Lucy Sullivan, The Bill, Band of Gold, Anna Lee (ITV).

Film: Death on the Nile, directed by Sir Kenneth Branagh (20th Century Fox); Pilgrim Factor; Journey.

Writing: The Smilin’ State (Bristol Old Vic/ Hackney Empire).

Matt Pinches

Trained: Bretton Hall. Co-Founder of GSC, appearing in over 35 productions.

Matt has been working in theatre for over 20 years, from panto to TIE, from national No.1 tours to village halls. He established GSC with Sarah in 2006, and is extremely proud of the journey they, GSC and their audiences have been on. During this time, Matt has had the privilege of playing many dream parts, including: Benedick (Much Ado); Toad (Wind in the Willows), Edgar (King Lear), Malvolio (Twelfth Night), Cassio (Othello), Touchstone (As You Like It), Bottom (Dream), Laertes (Hamlet). Matt is responsible for marketing, web development and sponsorship, and alongside Sarah, the theatre company’s overall development and strategy.   He has recently rediscovered his love for rugby and now that he has a garden, is becoming a bit of a twitcher. Matt has recently been appointed to the Public Art Advisory Group for Guildford Borough.

Johanne Murdock

For GSC: Julius Caesar, The Wind in the Willows, The Taming of the Shrew, Macbeth, Richard III, The Merry Wives of Windsor, A Midsummer Night’s Dream, Hamlet.

Trained: Bristol Old Vic

Theatre: Tempest & Henry V (Shakespeare’s Rose Theatre) Standing At The Sky’s Edge (Crucible Theatre) Leave To Remain (Lyric Hammersmith) King Lear (Duke Of Yorks ) Toy Boy Diaries (Hope Mill Theatre), Duffy Beats The Devil (Acorn Theatre), Mother Goose (Salisbury Playhouse), Long Live The Mad Parade (Ashcroft Theatre), The Other Shakespeare (Anne Hathaway’s House & Oxford), Aladdin (Wakefield Theatre Royal) Elsie & Norm’s Macbeth (Tour), Comedy Of Errors (The Globe on Tour), Maggie’s End (Shaw Theatre), Cinderella (Theatre Royal, Bury St Edmunds) My Matisse (Jermyn St. Theatre), Kitty and Kate (New Vic & Stephen Joseph), Stepping Out (New Vic), Woman & Clear The House (Barons Court Theatre), A Christmas Carol (UK Tour), Betrayal (Eye), All For Love (BAC), Godspell, Love In A Mist and Babes In Arms (Crewe & St. Helens), Another Country (Old Vic, Bristol), Scrooge (Alexandra Theatre),

Television: His Dark Materials , Emmerdale, Hollyoaks, Holby City, Eastenders, Obsession Dark Desires, Doctors, Judge John Deed, Being April, TLC.

Film: My Mother, Postcards From London, Being, Kayleighs Love Story, Falling In Love, Chameleon, Where I Belong, The Enchantress, Watching & Waiting , Green Pages, The Appointment, PPFI, Dance With Me , Riff Raff.

Robert Maskell

For GSC: Alice in Wonderland (2018), Love’s Labour’s Lost, Robin Hood (2018), Richard III (2012) and Macbeth (2013). 

Theatre: Fiddler on the Roof (Menier Chocolate Factory & The Playhouse); La Cage aux Folles (The Playhouse); The Sound of Music (The Palladium); End of the Rainbow (UK Tour); For Services Rendered (Union Theatre); Someone Who’ll Watch Over Me (Broadway Studio); Henry IV Parts 1&2 (Forty Hall Open Air Theatre);James and the Giant Peach; Daisy Pulls It Off(The Watermill); A Man of No Importance (Salisbury Playhouse); Blind Eye, Compliance (Theatre 503); Twelfth Night (Iris Theatre); Bar Mitzvah Boy (Upstairs at the Gatehouse); White Witch (The Chelsea Theatre); Eleanor Marx the Jewess of Jew’s Walk (Upstairs at The Sydenham Centre) 

Film: The Therapist (RSA Films); Farming (Farming the Film Ltd.); A Simple Man (Wychwood Films). 

TV: London: The Greatest City (Channel 4); Eroica (BBC).

Radio: Orley FarmRudolpho’s ZestTogether (all BBC). 

As a French horn player, Robert spent 10 years with The Philharmonia.

Chris Porter

For GSC: Julius Caesar, The Winter’s Tale, The Taming of the Shrew, The Wind in the Willows, Henry V, Twelfth Night, Othello, A Midsummer Night’s Dream, The Merry Wives of Windsor & Sonnet Walks 1,2 & 4.

Trained: LAMDA.

Other theatre credits: The Effect (English Theatre Frankfurt); 2019 Summer Season at Theatre by the Lake; Pressure (Touring Consortium and Park Theatre); Romeo and Juliet (Kenneth Branagh Co.); Round and Round the Garden (Mill At Sonning); Magnificence & Martine (Finborough); Friend or Foe (Colchester Mercury); The Hypochondriac (Liverpool Playhouse and ETT); Victory (Arcola); Hard Times (Compass); Onysos the Wild (503 and Traverse); Tartuffe (Watermill); Angels Among The Trees (Nottingham Playhouse); Saints Day and The Road to Ruin (Orange Tree Theatre); The Art of Success (Arcola); The Winter’s Tale and The Maid’s Tragedy (Shakespeare’s Globe); The Dwarfs, The Local Stigmatic and Lakeboat (Lyric Theatre, Hammersmith & Assembly Rooms).

Film: Murder on the Orient Express (dir. Kenneth Branagh), The Winslow Boy (dir. David Mamet).

Nathan Ives-Moiba

GSC: Macduff in Macbeth 2020

Trained: LAMDA.

Theatre credits include: And Did Those Feet (Octagon Theatre, Bolton); Hay Fever (Citizens Theatre/Royal Lyceum Theatre); Archipelago (Lighthouse Theatre); Soul (Hackney Empire/Royal & Derngate); As You Like It (National Theatre); My Children My Africa (Trafalgar Studios); Jekyll & Hyde (Sell a Door); Our Country’s Good (Out of Joint); Tull (Octagon Theatre).

Television credits include: Roadkill (BBC); The Awoken (Sky Vision); Salting the Battlefield (Carnival Films/BBC); Coronation Street (Granada Television); Doctors (BBC).

Film credits include: The Flood (Megatopia Films); Growing Pains (FIKSA); Luise Rainer (Leering Falcon); I Can See Into Next Door’s Garden (Leering Falcon); Young Radicals (LAMDA).

Radio credits include: The Minister of Chance (Radio Static).

Nominated ‘Best Newcomer’, Manchester Theatre Awards 2014 (Tull), Nominated ‘Best Supporting Male’, The Off West End Awards 2016 (My Children My Africa).

James Sheldon

For GSC: Love’s Labour’s Lost, Robin Hood

Trained: Rose Bruford College.

Theatre credits include: Jean in Tom Littler’s Miss Julie (The Jermyn Street Theatre/Theatre By The Lake); Dr Banner/Lawrence in Phillip Wilson’s After the Dance by Terrence Rattigan (Theatre By The Lake); Andy in Brian Martin’s Align (Theatre 503); Nicholas in A.A. Milne’s The Dover Road (Jermyn Street Theatre); Tom Wingfield in Tennessee Williams’ The Glass Menagerie and Charles Bruno in Patricia Highsmith’s Strangers on a Train (English Theatre Frankfurt); Soranzo in John Ford’s ‘Tis Pity She’s A Whore; Willy Wax in Clifford Odets’ Rocket to the Moon; Henry VIII in Howard Brenton’s Anne Boleyn; Uncle in Lawrence Till’s Perfect Boy.

TV credits: Ed Turnham in two episodes of Doctors (BBC).

James was also nominated for an Offie Award (Best Lead Male) in 2017 for his role as Jean in Miss Julie (The Jermyn Street Theatre) and in 2016 Mark in Penelope Skinner’s Eigengrau (Kings Head Theatre, London/The Other Place, Brighton). 

Paula James

For GSC: Love’s Labour’s Lost, Robin Hood, Julius Caesar

Trained: Drama Studio London.

Theatre includes: The Snow Queen (Park Theatre); Honour (Royal Court/Angry Bear Scratches); Collapsing Creation (Kākāriki Theatre Company); Hamlet (Iris Theatre); First Encounters: Comedy of Errors (RSC); The Gingerbread Man (Hiccup Theatre – Derby Theatre & UK tour); Dead Reckoning (Five Plays) (Young Vic); Alice in Wonderland (Derby Theatre); Snow Child (International tour); Unearthed, Larksong, The Gift, Half a Horse (New Vic Theatre); The Revenger’s Tragedy, The Tragedy of Mariam, Electra, Hecuba (Lazarus Theatre Company); Not With A Whimper (Arcola Theatre); Duvet Day (Theatre Delicatessen); Price Tag, Emil and the Detectives (Red Earth Theatre – UK tour); Gulliver’s Travels (International tour); Wheelman, Stronger Than Me, A Puppet in the Works (BAC)

Natasha Rickman

For GSC: Love’s Labour’s Lost

Trained: RADA.

Theatre includes:  Ready Or Not (Arcola Theatre and tour); King Lear, A Midsummer Night’s Dream, Hamlet (Creation Theatre); The Picture of Dorian Gray (English Theatre of Frankfurt); The Mousetrap (West End); Roots (Nottingham Playhouse and tour); Romeo and Juliet, Joan of Arc, Dogs Dialogue, The Talented Mr Ripley: [Offie nominated best supporting actress] (The Faction); Julius Caesar, Iph (Mercury Theatre); Relatively Speaking, Within the Gates (Frinton Summer Theatre); Suitcase Stories (Sell A Door, United Arab Emirates Tour); Much Ado about Nothing, Canterbury Tales (Cunard).

Radio includes: Selling Shoes in Southend (Frequency Theatre).

Natasha is co-founder of Women at RADA, an initiative campaigning for gender equality in theatre. She is also a core ensemble member with The Faction and artistic associate at Jermyn Street Theatre. 

Rosalind Blessed

For GSC: Feste in Twelfth Night, Mistress Quickly in The Merry Wives of Windsor, Emelia in Othello, Goneril in King Lear and Sonnet Walk Weekend VI

Other credits include: Agrippina in Octavia (Barbican RSC); Henrietta in The Hollow (Mill at Sonning); Wife of Bath in Canterbury Tales (Southwark Playhouse); Tamora in Titus Andronicus (Arcola); Molly Brown in Iceberg Dead Ahead (The Gatehouse); Sylvia Plath in Letters Home (New End Theatre).

TV: Doctors (BBC); Someone You Used to Know (Discovery).

Film includes Naked in London, Cloud Cuckoo Land and Re-Revolution.

Rosalind is a writer and had a seven-week extended run of her first play The Delight of Dogs and Problems of People. Her next play, Tales from Behind the Twitching Curtain previewed at the Arcola and Soho theatres last Christmas, and both plays will have a four-week rep at The Old Red Lion, Islington next Spring.

Gavin Fowler

For GSC: All’s Well That Ends Well, Love’s Labour’s Lost, Robin Hood.

Trained: RADA (Laurence Olivier Bursary Winner).

Theatre credits include: Dorian Gray (Richmond & Tour); Troilus in Troilus & Cressida, Salome, The Winters Tale, The Taming of the Shrew (RSC); King Lear (ATG); First Episode (Primavera); A Midsummer Night’s Dream (West End); The Sydicate (Chichester Festival Theatre); Too Much Pressure (Belgrade Theatre, Coventry).

TV credits include: Clan of the Cavebear (Fox); Penny Dreadful Season 1 (Showtime); Margot and Mez, Count Arthur Strong’s Entertainment Game (Talkback Thames).

Film credits include: The Vintage (Eyeline Entertainment); Delight (Scenario Films); Neville Rumble (Body in the Box Productions).

Gavin was also nominated for the Ian Charleson Award 2013 and won Best Actor in The Times National Student Drama Festival 2006.

Share this page